Miasteczko ptaków

Długa i osypująca się nadbużańska skarpa upstrzona ziejącymi czernią norkami. Tak wygląda osada brzegówek którą niedawno odwiedziłem. Była niczym pionowe miasteczko z niezwykle gwarnymi mieszkańcami, którzy co rusz z impetem wlatywali i wylatywali ze swych jamek.

Jaskółki śmigały nad rozpościerającą się u podnóża skarpy rzeką i zwinnie chwytały owady, z którymi następnie wracały do swych ciasnych mieszkań. Czyli gdzieś tam na końcu tych norek musiały siedzieć głodne pisklęta.

Ile miasteczko liczyło mieszkańców? Norek było naprawdę dużo, pewnie ponad 200, ale nie wszystkie były zajęte. Część wykopanych w skarpie jamek była pusta. Ale i tak gwar był ogromny i ruch nieustający. Jaskółki latały tuż przy mojej głowie, polując także nad lądem. Niektóre czasem lądowały i zbierały z ziemi jakieś patyczki i piórka. Czyli w ptasiej osadzie były też gniazda jeszcze budowane. 

Taka kolonia brzegówek to stosunkowo bezpieczne miejsce. Można wspólnie odgonić krogulca, a i lisowi ciężko się dobrać do schowanych w ziemi i wysoko umiejscowionych gniazd. Pewnym zagrożeniem może być jednak sama rzeka, która wcześniej stworzyła jaskółcze siedlisko, podmywając wysoki piaszczysty brzeg. Otóż rzeka podmywa dalej i może swym nurtem zabrać kolejną połać lądu, już zamieszkałą przez ptaki. Do tego działa grawitacja i skarpa miejscami się osuwa.

Niekiedy brzegówki wygrzebują norki w urwiskach żwirowni. Jest to bezpieczne miejsce, ale pod warunkiem że kopalnia nie jest już użytkowana. Niestety zdarzają się przypadki niszczenia skarp z zajętymi norkami w wyniku pracy koparki. Do żwirowni wprowadzają się też czasem kolorowe żołny i je też dotyczy ten problem, gdyż one również kopią nory w skarpach. Jednak żołna to już temat na osobną historię…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s