Budy dla sów

Jesień upłynęła na wieszaniu budek lęgowych dla sów – płomykówki i pójdźki. Ta pierwsza jest bardzo religijna i często zamieszkuje kościelne strychy oraz wieże. Tej drugiej też zdarza się zaglądać do obiektów sakralnych, ale głównie lęgnie się w zabudowaniach gospodarczych. A więc jeździliśmy po wioskach i parafiach, tworząc dla tych skrytych gatunków nowe siedziby.

Dzięki Stowarzyszeniu Ochrony Sów udało się pozyskać środki na zakup i montaż nowych skrzyń oraz remonty i czyszczenie starych. W północnej części województwa lubelskiego zawisło 15 budek dla pójdźki i 20 dla płomykówki, a kilkanaście starych bud dla płomykówki zostało wyczyszczonych.

Niestety, płomykówkowe skrzynki zapychają się warstwami wypluwek i trzeba je co jakiś czas wyczyścić. Nie jest to przyjemna robota. Najgorzej, gdy w budzie zamiast płomykówki zamieszka kawka. Ta to dopiero potrafi nasyfić! Skrzynie lęgowe dla płomykówek montuje się najczęściej w kościołach – w wieżach i na poddaszach. Obiekty te mają pożądane przez płomykówki cechy – są wysokie, posiadają przestronne i ciemne wnętrza pozbawione przeciągów i rzadko ktoś do nich zagląda. Samą budę składa się łatwo i najwięcej pracy często zajmuje wniesienie nowego lokum oraz sprzętu służącego do jego montażu. Zmurszałe drewniane drabiny, wąskie i spiralne schody, belki pod nogami i nad głową, pofalowane sklepienia, ciemność – to wszystko stanowi spore utrudnienie w przemieszczaniu się po zapleczach kościołów.

Budki montuje się tak, by ptaki nie miały możliwości penetracji pozostałej części obiektu, dzięki czemu unika się konfliktu z człowiekiem. A konflikt ów wynika z tego, że ptaki brudzą, a gdy mają swobodny dostęp do całego strychu lub wieży, to brudzą wszędzie. Skrzynkę dostawia się lub przytwierdza wejściem np. do otworu w żaluzjach wieży lub do okienka na poddaszu. Buda ma wymiary 80cm x 50cm x 40cm, otwieraną z góry klapę i przedsionek chroniący lęg przed światłem i podmuchami wiatru.

Wieszanie budek dla pójdźki to robota na słońcu i świeżym powietrzu. Czysta i bez większych niespodzianek. Za pomocą kątowników przytwierdza się skrzynki na zewnątrz budynków gospodarczych np. do obór, garaży i stodół. Budki posiadają plastikową rurę, która zabezpiecza sowie lęgi przed zrabowaniem przez kunę.

Liczymy, że zarówno płomykówki, jak i pójdźki chętnie zajmą nowe i bezpieczne siedziby.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s