Trzeszczący potrzeszcz

Lubuje się w niewiele ponad grunt wystających posterunkach. Przysiada na małych krzaczkach, słupkach, drzewkach i z takich skromnych scen donośnie wyśpiewuje swój melodyjne trzeszczący trel. Jest to jeden z podstawowych ptaków krajobrazu rolniczego.

20170605-DSC_6405

Najliczniejszy jest na obszarach z co najmniej 60% udziałem powierzchni pól uprawnych. Stroni od dużych lasów i nawet małych lasków. Za to chętnie zamieszkuje na terenach suchych. Wszystko to wskazuje, że jest gatunkiem o pochodzeniu stepowym, który zamieszkał u nas wraz z pojawieniem się i rozwojem rolnictwa. Człowiek prowadząc gospodarkę stworzył przy okazji sztuczne stepy, w które wprowadziły się nie tylko potrzeszcze, ale również kuropatwy, skowronki i cały szereg innych gatunków terenów otwartych.

Potrzeszcz w przeciwieństwie do wielu ptaków krajobrazu rolniczego preferuje rolnictwo wielkoobszarowe i intensywne. Może właśnie dlatego od 2000 roku odnotowuje się umiarkowany wzrost jego liczebności, bo właśnie takie rolnictwo ze szkodą dla ogólnej bioróżnorodności wypiera ekstensywnie użytkowaną mozaikę pól, łąk i pastwisk. Nie jest jednak tak, że nowoczesne gospodarowanie niesie potrzeszczowi tylko same plusy. Chemizacja i likwidowanie oaz bioróżnorodności wpływają negatywnie na jego bazę pokarmową. Prace polowe niszczą lęgi. Ścierniska, na których chętnie żeruje są szybko zaorywane utrudniając mu zdobywanie pożywienia. Nic tu więc nie jest dla potrzeszcza czarno-białe. Rolnictwo to nie tylko korzyści wynikające ze stworzenia nowych siedlisk, ale też ogromny wachlarz niebezpieczeństw. Dlatego prognozuje się, że przy dalszej intensyfikacji trend wzrostowy potrzeszcza zostanie zahamowany, a potem wręcz odwrócony. I będzie spadał potrzeszcz w wykresach liczebności tak jak jego kuzyni – ortolan i trznadel.

20170605-DSC_6312

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s