Krzykliwce w natarciu

W Polsce gniazdują dwa gatunki łabędzi. Pierwszy z nich, to znany wszystkim łabędź niemy, bywalec parkowych stawów, starorzeczy, jezior i przeróżnych innych małych i dużych zbiorników wodnych. Karmiony często chlebem i bułkami, nawet z ręki. Drugi gatunek, to łabędź krzykliwy. Żółtodziób z racji koloru dzioba, bo z zachowania typ to raczej agresywny. Nieskory do ugody z łabędziem niemym i do spotkań z ludźmi. Trzyma się raczej zacisznych zbiorników, zasłoniętych parawanem wysokich trzcin lub gęstego lasu.

20131011-DSC_9948

Łabędź krzykliwy na dobre mieszka w Polsce dopiero od lat 70-tych XX wieku. Pierwszy przypadek gniazdowania w kraju stwierdzono w 1973 roku w Dolinie Biebrzy. Znaleziono wtedy gniazdo z 7 jajami. Od tamtego czasu krzykliwiec skutecznie objął w posiadanie wiele zbiorników wodnych, zarówno tych sztucznych (np.stawy rybne) jak i naturalnych jezior.

Jest to gatunek o wybitnie północnym pochodzeniu (tajga i tundra), który podjął ekspansję na południe wbrew ocieplającemu się klimatowi. Logika podpowiada, że coraz cieplejszy klimat będzie wyganiał zimnolubne gatunki na północ, a gatunki ciepłolubne zasysał z południa. I faktycznie tak się z reguły dzieje. Jednak łabędź krzykliwy tę regułę ma w swoim żółtym nosie.

Liczebność łabędzia krzykliwego jest rokrocznie monitorowana na terenie całej Polski i nie ulega wątpliwości, że jest go coraz więcej. Trend wzrostowy w Polsce odzwierciedla podobne zmiany liczebności w pozostałej części Europy. W 2016 roku stwierdzono ponad 120 par tego gatunku w naszym kraju, ale myślę, że spora część stanowisk nie została znaleziona i odnotowana. Populacja krajowa stanowi zaledwie około 0,4% populacji europejskiej, choć wynosi aż 34% liczebności gatunku w Europie środkowo-wschodniej (Litwa, Polska, Białoruś, Ukraina, Niemcy, Czechy, Słowacja).

Łabędź krzykliwy w południowej i centralnej Polsce gniazduje chętnie na stawach rybnych, natomiast w północnej części kraju zasiedla biotopy bardziej naturalne np. śródleśne jeziora.

Krzykliwce to wyjątkowo agresywne ptaki. Łabędź niemy potrafi nastroszyć się i przegonić człowieka z okolic gniazda. Łabędź krzykliwy z kolei potrafi przegonić łabędzia niemego i to nie tylko z okolic gniazda, ale nawet z całego zbiornika wodnego. Tam gdzie gniazdują łabędzie krzykliwe, łabędzi niemych raczej nie ma…

Łabędzie to w dużej mierze roślinożerne stworzenia. Posiadają silnie umięśniony żołądek z dużą ilością ziaren piasku i niewielkich kamyków. Połknięte gastrolity ułatwiają mechaniczne rozdrabnianie pokarmu. Niestety, czasem ptaki zamiast kamyków połykają śrut z broni myśliwskiej, co powoduje poważne zatrucia. Nieszkodliwe ziarna piasku i drobne kamyki ostatecznie są wydalane i zastępowane nowymi, ołów zaś zostaje w żołądku rozdrobniony do tego stopnia , że tworzy rozpuszczalne sole, które są wchłaniane do krwiobiegu.

Duży dziób z ząbkowanymi krawędziami, szeroka czaszka i silne mięśnie szczęk pozwalają na odrywanie i konsumowanie grubych i twardych części roślin. Krzykliwce pokarmu szukają nie tylko na wodzie, czy pod wodą, ale także na lądzie. Chętnie odwiedzają ścierniska, gdzie poszukują pozostałości zbóż i roślin okopowych.

20130928-DSC_9606

20130928-DSC_9521

20130222-DSC_8798

 

 

 

 

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s