Krzykliwce w natarciu

W Polsce gniazdują dwa gatunki łabędzi. Pierwszy z nich, to znany wszystkim łabędź niemy, bywalec parkowych stawów, starorzeczy, jezior i przeróżnych innych małych i dużych zbiorników wodnych. Karmiony często chlebem i bułkami, nawet z ręki. Drugi gatunek, to łabędź krzykliwy. Żółtodziób z racji koloru dzioba, bo z zachowania typ to raczej agresywny. Nieskory do ugody z łabędziem niemym i do spotkań z ludźmi. Trzyma się raczej zacisznych zbiorników, zasłoniętych parawanem wysokich trzcin lub gęstego lasu.

20131011-dsc_9924

Łabędź krzykliwy na dobre mieszka w Polsce dopiero od lat 70-tych XX wieku. Od tamtego czasu skutecznie objął w posiadanie wiele zbiorników wodnych, zarówno tych sztucznych (np.stawy rybne) jak i naturalnych jezior. Jest to gatunek o wybitnie północnym pochodzeniu (tajga i tundra), który podjął ekspansję na południe wbrew ocieplającemu się klimatowi. Logika podpowiada, że coraz cieplejszy klimat będzie wyganiał zimnolubne gatunki na północ, a gatunki ciepłolubne sprowadzał z południa. I faktycznie tak się z reguły dzieje. Jednak łabędź krzykliwy tę regułę ma w nosie.

20130222-dsc_8798

Liczebność łabędzia krzykliwego jest rokrocznie monitorowana na terenie całej Polski i nie ulega wątpliwości, że jest go coraz więcej. I nie tylko u nas. Trend wzrostowy w Polsce odzwierciedla podobne zmiany liczebności w pozostałej części Europy. W 2015 roku stwierdzono 120 par tego gatunku w naszym kraju, ale myślę, że spora część stanowisk nie została znaleziona i odnotowana. Populacja krajowa stanowi zaledwie 0,4% populacji europejskiej, choć wynosi aż 34% liczebności gatunku w Europie środkowo-wschodniej (Litwa, Polska, Białoruś, Ukraina, Niemcy, Czechy, Słowacja).

20131011-dsc_9948

Łabędź krzykliwy w południowej i centralnej Polsce gniazduje chętnie na stawach rybnych, natomiast w północnej części kraju zasiedla biotopy bardziej naturalne np. śródleśne jeziora.

20130928-dsc_9517

Krzykliwce to wyjątkowo agresywne ptaki. Łabędź niemy potrafi nastroszyć się i przegonić człowieka z okolic gniazda. Łabędź krzykliwy z kolei potrafi przegonić łabędzia niemego. Nie tylko z okolic gniazda potrafi go przegonić, ale z całego zbiornika wodnego. Tam gdzie gniazdują łabędzie krzykliwe, łabędzi niemych raczej nie ma…

20130928-dsc_9574

Jak długo liczebność tych ptaków będzie rosnąć? Czy po wzroście liczebności nastąpi stabilizacja, czy spadek? Czy zajmując coraz więcej zbiorników skażą swego niemego kuzyna na banicję? Kolejne lata pokażą.

20130928-dsc_9599

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s